Sp. z o.o. i JDG - to dwie popularne opcje, z każdą z nich wiążą się swoje unikalne wady i zalety. W tym poście przyjrzymy się bliżej tym dwóm formom przedsiębiorczości, analizując, które z nich może być bardziej odpowiednia w zależności od celów i potrzeb. Oto porównanie wad i zalet spółki z o.o. oraz JDG.

Odpowiedzialność:

✅ Spółka z o.o. ma ograniczoną odpowiedzialność - osobiste aktywa właścicieli są chronione. 

❌ JDG  - Właściciel ponosi pełną odpowiedzialność majątkową za długi firmy.

Podatki:

✅ Spółka z o.o. - CIT 9 % dla małych podatników (przychody ze sprzedaży za rok ubiegły zmieściły się w limicie 9 654 000 zł.). Kolejny próg 19 % po przekroczeniu limitu. 

❌ JDG - PIT 12% do kwoty 120 000 zł, po przekroczeniu tego limitu - 32%. Zaletą jest stosowanie kwoty wolnej od podatku w sytuacji gdy podatnik nie przekroczy 30 000 zł dochodu. 

ZUS:

✅ Sp. z o.o. - zwolniona z opłacenia ZUS ( w przypadku posiadania 2 lub więcej udziałowców). A to znaczy oszczędność około 19 000 zł rocznie!

❌ JDG - nie ma zwolnienia od ZUS. Zaletą mogą być ulgi na start, ale ale oni trwają maksymalnie 36 miesięcy, a potem powstaje obowiązek przerejestrowania do pełnego ZUS, który wynosi około 1600 zł miesięcznie. 

Zaufanie: 

Sp. z o.o. posiada większą wiarygodność w oczach klientów, partnerów biznesowych oraz ma większą szansę na pozyskiwanie kapitału od inwestorów. 

Rejestracja:

✅ JDG - prosta procedura zakładania; 

✅✅ Sp. z o.o. - bardziej skomplikowana rejestracja do KRS. Mamy na to rozwiązanie! Przygotujemy komplet dokumentów dla sukcesywnej rejestracji sp. z o.o. z pierwszego razu, a także dostaniesz poradnik kluczowych działań po rejestracji. 

Podsumowując, spółka z o.o. oferuje większą ochronę osobistego majątku i oszczędność na ZUS. JDG jest prostsza w założeniu i może być dobrym startem w świecie biznesu przez jakiś czas. 

Jeśli osiągnąłeś progu w 120 000 zł w JDG, lub minął termin ulg podatkowych i zdecydowałeś przejść na spółkę - pisz do nas! Działamy w 24h, mamy minimum formalności!